خانه / معرفی کتاب / درآمدی بر تربیت دینی بر اساس حکمت متعالیه

درآمدی بر تربیت دینی بر اساس حکمت متعالیه

ابراهیم راستیان «درآمدی بر تربیت دینی بر اساس حکمت متعالیه» را نوشت.
وی این کتاب را در دو بخش «مبانی و اصول حکمت صدرایی» و «تربیت دینی» و در ده فصل تنظیم کرده است. در پیش‌گفتار کتاب می‌خوانیم:
• مکاتب مختلف بشری بر اساس نگاهشان به جهان و انسان به تبیین تعلیم و تربیت پرداخته‌اند و به‌تبع آن جهان‌بینی و انسان‌شناسی، روش‌هایی را به بشر توصیه کرده‌اند. تفاوت روش‌های تربیتی در مکاتب گوناگون به کیفیت و چگونگی تبیین انسان در آن مکاتب بازمی‌گردد و انسان‌شناسی هر مکتبی نیز بر اساس یک هستی‌شناسی شکل می‌گیرد. حال اگر هستی‌شناسی‌ها متفاوت باشند، انسان‌شناسی‌ها و روش‌شناسی‌ها هم متفاوت خواهند بود.

• اگر بخواهیم از ثمرات تربیت توحیدی بهره‌مند شویم و اصطلاحاً به تولید علمی در زمینه‌های تربیتی دست یابیم باید معدن طیبی داشته باشیم که بر اساس آن، اصول را استخراج کنیم و از اصول، فروع را به دست آوریم و از فروع به ثمرات تربیت برسیم. حکمت متعالیه با الهام از آیات و روایات و با روشی شهودی‌عقلی به تبیین حقایق هستی پرداخته است.

• مؤسس حکمت متعالیه ملاصدرا است ولی هر فیلسوفی که در این زمینه با روش منطقی و با توجه به منابع عقل و نقل و شهود به بررسی مسائل فلسفی بپردازد، در راستای حکمت متعالیه قدم برداشته است. منظور از حکمت متعالیه در این کتاب صرفاً آراء ملاصدرا نیست بلکه تمام فیلسوفان صدرایی را دربر می‌گیرد.
• در این کتاب تلاش می‌شود که فارغ از نظریات متفاوت ملاصدرا، آراء نهایی او تبیین شود و بر اساس آن آراء مسائل تربیت دینی بررسی شود. منظور از نظریۀ نهایی ملاصدرا همان نظر وحدت شخصی وجود و لوازم منطقی آن است.
• مفاهیم و قواعد فلسفی صدرایی درزمینۀ هستی‌شناختی و انسان‌شناختی و معرفت‌شناختی در این کتاب بازخوانی، بازتعریف و بازتبیین می‌شوند.

انتشارات دانشگاه امام‌صادق‌(ع) این کتاب را چاپ کرد.

درباره ی Atefeh yousefi

همچنین ببینید

«قصه‌گویی در کلاس درس؛ تقویت مهارت‌های شفاهی کهن برای معلمان»

«قصه‌گویی در کلاس درس؛ تقویت مهارت‌های شفاهی کهن برای معلمان» نوشتۀ آلیسون دیویس با ترجمۀ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *