خانه / اخبار / مرگ‌شناسی و آثار تربیتی آن در مثنوی مولانا به چاپ دوم رسید و روانه بازار کتاب شد.

مرگ‌شناسی و آثار تربیتی آن در مثنوی مولانا به چاپ دوم رسید و روانه بازار کتاب شد.

چاپ اول کتاب « مرگ‌شناسی و آثار تربیتی آن در مثنوی مولانا  » درسال 1395 در انتشارات پادینا و چاپ دوم آن نیزدر همان انتشارات در 190 صفحه و 1000 جلد هم اکنون،روانه بازار کتاب شد.

دکتر زهرا قنبرپور با همكاري محمد حسین یارمحمدیان، ،کتاب مرگ شناسی و آثار تربیتی آن در مثنوی مولانا را تالیف کرده اند. این اثر را انتشارات پادینا با مشاركت دانشگاه آزاد واحد اصفهان خوراسگان در ۱۹۰ صفحه به قیمت ۲۰۰۰۰ تومان به پیشخوان کتابفروشی ها فرستاد.

مرگ شناسی و آثار تربیتی آن در مثنوی مولانا اثری است که با این فصل بندی تدوین یافته است:
فصل اول: زندگی نامه و انسان شناسی مولانا؛
فصل دوم: هدف از آفرینش و حقیقت انسان؛
فصل سوم: مرگ شناسی مولانا و آثار تربیتی مرگ
دکتر قنبرپور و دكتر بارمحمديان بعد از بررسی های انجام شده در مثنوی مولانا،مساله مرگ را بعد از خدا اساسی ترین محور اندیشه بشری در طول تاریخ میدانند .آنها اعتقاد دارند که مولانا انسان را با همه ظرافت و پیچیدگیهای منحصر به فرد خودش بیان کرده است. در اشعار این عارف نامدار،سه معما همیشه برای بشر سوال برانگیز بوده است:مرگ ،عشق،خدا و مولانا از سه جنبه به مساله مرگ می پردازد:
نگاه به جهان
نگاه به انسان
نگاه به خدا
و جهان هستی ما از دیدگاه مولانا به سه عالم تقسیم می شود؛
عالم عدم
عالم خیال
عالم ماده
مولانا عموما جهان را از چشم خدا نگاه می کند و از این جهت جز زیبایی در پدیده های عالم و جز امتحان الهی در وقایع مربوط به انسانها چیزی احساس نمی کند.وی انسان را ترکیبی از روح و جسم می داند که با رسیدن زمان مرگ ،انسان به سوی اصل خود که عالم مجردات است باز می گردد.
در مثنوی،مولانا بیشتر به اخلاق و تربیت نظر دارد و مثل یک شیخ تربیت می کوشد که خواننده را از خود بیرون آورد و از او چیز تازه ای بسازد. نگاه مولانا به مرگ،سازماندهی شده و دارای طرح و اندیشه قبلی همراه با ارایه نظریات و بیانات کلامی و عقیدتی است و مرگ در کلام وی در مثنوی،با نگاه مثبت نگریسته شده و پدیده ای محبوب و خواستنی در نزد مولانا است.

 

جهت سفارش: z_ghanbarpour@ymail.com

 

درباره ی z_ghanbarpour@ymail.com

همچنین ببینید

فراخوان اولین همایش سالمندی در ایران (با رویکرد روانی – اجتماعی)

      اهداف همایش: 1-   گسترش دانش تخصصی در حوزه ی روانشناسی سالمندی 2-   افزایش دانش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *