خانه / بزرگان / دکتر خسرو باقری نوع پرست

دکتر خسرو باقری نوع پرست

دکتر باقری نوع پرست

خسرو باقری نوع پرست (زاده ۱۳۳۶ تهران) استاد دانشگاه تهران است. زمینه‌های تخصص وی فلسفه آموزش و پرورش، فلسفه شناخت و روان و تربیت دینی است. خسرو باقری، استاد دانشگاه تهران، درجه دکتری در فلسفه تعلیم و تربیت را از دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا دریافت کرد. دوره کارشناسی را در دانشگاه علامه و ارشد را در دانشگاه تربیت مدرس به اتمام رساند و هم اکنون در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران مشغول تدریس است.

خسرو باقری در فلسفه روانشناسی به بررسی پیش فرض­های مکتب­های روانشناسی پرداخته است. او در نوشته­های خود به بررسی پیش فرض­های روانشناسی ژان پیاژه، روانکاوی زیگموند فروید، و روانشناسی سازه های شخصی جرج کلی پرداخته است. خسرو باقری در بررسی پیش فرض های فلسفی نظریه جرج کلی، ضرورت تلفیق مطابقت با واقع و صدق درونی را بررسی کرده، و بر اساس آن تلاقی بین سازه­ها و واقعیت به عنوان نقطه بهینه که در آن سازه ها و واقعیت هم مرز هستند ممکن می شود. این رویکرد از آن جهت اهمیت دارد، که موجب ورود رئالیسم به پراگماتیسم در روانشناسی جرج کلی شده است، و سازه­ها را نظام مند می کند.

خسرو باقری در فلسفه آموزش و پرورش عاملیت انسان را محور و اساس نظریه خود قرار داده است. در زمینه تربیت دینی در حالی که به طور سنتی دانشمندان مسلمان فطرت و یا حتی ذات انسان را محور بحث تربیت دینی قرار می داده اند، خسرو باقری نظریه انسان به منزله عامل را مطرح کرده است. توجه به عاملیت انسان باعث می شود انسان موجودی پویا نظر گرفته شود که در هر لحظه در معرض تصمیم است و باید تصمیم بگیرد. از این جهت تفاوت عمده دیگری بین نگرش باقری و نگرش سنتی، تقوی است، در حالی که در نگرش سنتی تاکید بر تقوی پرهیز است در نگرش باقری اساس تقوی حضور است، بدین معنی که تربیت واقعی خود را در حضور موقعیت ها نشان می دهد نه فرار از آنها، و هدف از تربیت بدست آوردن تقوی حضور است.

 

کتاب­ها

– نگاهی دوباره به تربیت اسلامی

– مبانی شیوه‌های تربیت اخلاقی: نقد تطبیقی علم اخلاق و روان‌شناسی معاصر

– چیستی تربیت دینی (بحث و گفتگو با پاول هرست)

– مبانی فلسفی فمینیسم

– نوعمل گرایی وفلسفه تعلیم و تربیت: بررسی پیامدهای دیدگاه ویلارد کواین و ریچارد رورتی در تعلیم و تربیت

– درآمدی بر فلسفه تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی ایران

– هویت علم دینی

– رویکردها و روش‌های پژوهش در فلسفه تعلیم و تربیت

– نظریه‌های رواشناسی معاصر: به سوی واقع گرایی سازه گرا

– گفتگوی معلم و فیلسوف

– الگوی مطلوب آموزش و پرورش در جمهوری اسلامی ایران

 

 

 

درباره ی Batoul Torki

همچنین ببینید

ژان پیاژه

ژان پیاژه در سال 1896م در شهر نوشاتل سویس به دنیا آمد. او پس از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *