خانه / اخبار / تغذیه کودکان

تغذیه کودکان

غذای کودک

شیرخواران از یک سالگی به بعد، علاوه بر غذاهایی که خوردنشان را در سال اول زندگی یاد گرفته اند، باید از غذاي سفره خانواده نیز استفاده کنند. این کودکان رشد سریع دارند و مقاومت کافی در مقابل بسیاري از بیماري ها را هم ندارند و دندان هایشان نیز کامل نشده است. بنابراین باید در غذا دادن به آن ها، دو شرط اساسی زیر را رعایت کرد:

– غذاهایشان کم حجم، پرانرژي و زود هضم باشد.

– به دفعات زیاد در اختیار آنان قرار داده شود. علاوه بر این، میزان رشد و فعالیت کودکان در سنین یک تا دو سالگی با کودکان سه ساله و بیشتر با هم فرق دارد و باید هنگام تغذیه آنان، این موضوع را نیز در نظر گرفت.

همه از کودکان بالای یک سال انتظار دارند که سر سفره نشسته و با خانواده غذا بخورند و مشکل تغذیه نداشته باشند در صورتی که در سال دوم تولد مشکلات تغذیه بیشتر می شود. کودک در این سن به دو دلیل دچار کم اشتهایی می شود: 1- بی اشتهایی فزیولوژیک از پایان سال اول شروع شده و تا پایان سال دوم ادامه پیدا می کند. کودکان در این سن اصولا بی اشتها هستند در صورتی که تمایل به خوردن غذا زیر یک سال بیشتر از بالای یک سال می باشد. 2- علت دوم کودک در این سن شروع به راه افتادن می کند، با اطراف ارتباط برقرار کرده و به موضوعات محیط با تمرکز فراوان توجه می کند و این باعث می شود، توجه به غذا خوردن کمتر شود به همین دلیل نمی توان کودکی که وارد دو سال شده است را مثل کودک زیر یک سال نشاند و به او غذا داد توجه داشته باشید که غذای کودک بالای یک سال با کالری بالا می باشد و سعی کنیم در محیطی آرام به کودک غذا بدهیم و از کودک برای غذا خوردنش نیز کمک بگیریم و به او اجازه دهیم خودش نیز در خوردن غذا سهیم باشد از غذاهایی که مواد معدنی و ویتامینهای بیشتری دارند برای تغذیه کودک استفاده کنیم. مادران می توانند با مراجعه به درمانگاه و دریافت دستور غنی سازی مواد غذایی، آنها را تهیه کرده و به کودک خود بدهند. ما توصیه میکنیم در سال دوم تولد حتما شیر مادر استفاده شود چون شیر مادر برای تامین یک سوم کالری مورد نیاز کودک توصیه شده است، در این سن اولویت با غذا بعد شیر می باشد، درست برخلاف 6 تا 12 ماهگی، سوال میشود آیا بعد از یک سالگی می توان از شیرهای دیگر بر ای تغذیه کودک استفاده کرد مثل شیر گاو و پاستوریزه؟ بله ، ولی نباید شیر مادر را حذف کرد ما ذائقه ی کودک رو با شیر پاستوریزه آشنا می کنیم و در کنارش از فراورده های لبنی، چربی ها، ویتامین ها، پروتئین ها و غلات در کنار وعده ی غذایی کودک قرار می دهیم و همچنین قطره ی ویتامین و آهن را نیز تا پایان دو سالگی با رعایت نکات بهداشتی و تمیز کردن دندان ها ادامه می دهیم تا اینکه کودک از نظر ویتامین و آهن دچار کمبود نباشد.

دانلود فیلم آموزشی در مورد تغذیه کودکان

درباره ی Batoul Torki

همچنین ببینید

فراخوان اولین همایش سالمندی در ایران (با رویکرد روانی – اجتماعی)

      اهداف همایش: 1-   گسترش دانش تخصصی در حوزه ی روانشناسی سالمندی 2-   افزایش دانش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *